Konferencija „Švietimas tvariam vystymuisi“

       Vasario 25 d. Šiaulių Medelyno progimnazijoje vyko tarptautinė metodinė – praktinė konferencija „Švietimas tvariam vystymuisi“. Konferencijoje buvo pristatomi pranešimai, skirti tvarumo ugdymui įvairiose švietimo įstaigose. Pagrindinė tema – kaip integruoti tvarumo principus į ugdymo procesą, siekiant formuoti ekologinį sąmoningumą ir atsakingą požiūrį į aplinką nuo ankstyvo amžiaus. Plenarinius pranešimus skaitė: gamtos fotografas, lektorius Marius Čepulis - pranešimas „Mitai apie gyvūnus“; biologinės įvairovės specialistas, edukatorius, lektorius Tomas Pocius - pranešimas „Išmanusis gamtos tyrinėjimas: kaip technologijos praplečia mokymosi ribas“; VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo vadovas dr. Martynas Kazlauskas pranešimas - „Gamtamokslinis ugdymas botanikos sode“. Konferencijos dalyviai išklausę plenarinius pranešimus pasiskirstė į tris darbo grupes.

      Pirmoje darbo grupėje buvo analizuojami tvaraus vystymosi koncepcijos įgyvendinimo būdai ugdymo įstaigose. Pranešėjai pristatė įvairius metodus, kaip vaikams perteikti tvarumo idėjas per praktinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, STEAM metodikas bei tarptautinius projektus („Erasmus+“, „eTwinning“). Pavyzdžiui, vaikai gamina muzikos instrumentus iš antrinių žaliavų, dalyvauja eksperimentuose, susijusiuose su biotechnologijomis, kuria produktus, tokius kaip bioplastikas ar biodyzelinas, ir mokosi taikyti tvarumo principus technologijų pamokose.

       Antroje darbo grupėje buvo nagrinėjamos įvairios tvarumo įgyvendinimo galimybės ugdymo procese. Akcentuojamos vaikų ekologinio sąmoningumo ugdymas per žaidimus, patirtinį mokymąsi ir praktines veiklas. Pristatomos idėjos, kaip kūrybiškai išnaudoti antrines žaliavas, organizuoti interaktyvias veiklas, pavyzdžiui, kurti žaidimus ir mokymosi priemones iš perdirbtų medžiagų. Taip pat aptariami STEAM strategijos taikymo būdai – skatinant vaikų eksperimentavimą, kūrybinį mąstymą bei problemų sprendimo gebėjimus.

       Trečioje darbo grupėje vyko diskusijos apie tarptautinio bendradarbiavimo svarbą siekiant tvarumo švietime. Pranešėjai iš įvairių šalių (Lietuvos, Lenkijos, Ispanijos, Graikijos, Rumunijos, Kroatijos) dalijosi savo patirtimi, kaip tvarumo idėjos integruojamos į mokymo programas, anglų kalbos pamokas, specialųjį ugdymą ir kitus švietimo aspektus. Pabrėžiama, kad globalūs tvarumo iššūkiai reikalauja bendrų pastangų ir mokinių įtraukimo į įvairias ekologines iniciatyvas.

Be šių temų, pranešimuose pateikiama daug konkrečių pavyzdžių, kaip pedagogai įvairiose ugdymo įstaigose kuria tvarias mokymo priemones – nuo skaitmeninių žaidimų iki interaktyvių ugdymo priemonių, skatinančių aplinkosaugos vertybių puoselėjimą. Taip pat buvo aptariama, kaip mokyklos ir darželiai prisideda prie ekologiško gyvenimo būdo formavimo, pavyzdžiui, perdirbdami medžiagas, kurdami žaliąsias edukacines erdves ir organizuodami aplinkosaugos projektus.

      Pranešimuose buvo akcentuojama, kad tvarumo ugdymas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis nuoseklaus švietimo, bendruomenės įsitraukimo ir kūrybiško požiūrio. Pranešėjų patirtys rodo, kad įtraukus mokinius į aktyvią veiklą ir suteikus jiems galimybę eksperimentuoti, galima efektyviai formuoti jų atsakingą požiūrį į aplinką ir prisidėti prie darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo.

      Technologijų mokytojas ekspertas Rolandas Matulevičius dirbo pirmoje darbo grupėje ir skaitė pranešimą „Tvarumo įgyvendinimo galimybės technologijų pamokose“. Pranešime buvo rodomos nuotraukos ir pateikta informacija apie tvarių mokymo priemonių gaminimą integruotose technologijų ir gamtos mokslų, matematikos pamokose. Mokytojas pakomentavo portale „Vilnius yra mokykla“ autorines pamokas, kuriose daug skiriama dėmesio edukacijoms netradicinėse aplinkose – įvairiose Vilniaus miesto erdvėse: parkuose, pažintiniuose takuose, sveikatingumo ir poilsio zonose. Pranešime buvo pateikti pavyzdžiai apie natūralių gamtinių medžiagų rinkimą, panaudotų ir senų baldų, lentų, kitų medžio atliekų panaudojimą gaminant įvairius meniškus ir praktiškai mokinių panaudojamus dirbinius.

      Po pranešimų visi konferencijos dalyviai rinkosi kūrybines dirbtuves: stiklo draugystė, floristika pamokoje, tvari mokymosi priemonė, vilnos sparnai, linksmosios kėdutės, kvapni žvakė.

   Visi konferencijos dalyviai turėjo galimybę diskutuoti, užduoti klausimus pranešėjams ir prisirinkti idėjų kaip praktiškai pritaikyti tvarumo idėjas ugdymo procese.

Autorius:
Rolandas Matulevičius

Nuotraukos:
Rolandas Matulevičius

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas